Můj příběh

Je mi 33 let, jsem velmi čerstvá maminka a víc než polovinu života žiji se závažnou duševní nemocí.

Vystudovala jsem sociální práci na Teologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Mám za sebou více než tři roky doktorského studia a mým tématem byla spiritualita lidí s duševním onemocněním. Doktorské studium jsem kvůli nemoci dvakrát nedokončila a rozhodla jsem se, že věřícím lidem se zkušeností pomohu jinak. Právě svou zkušeností.

V roce 2013 jsem společně se svými spolužáky rozjela projekt Kultura i pro Tebe, který zpřístupňoval kulturní zážitky lidem s duševním onemocněním, kteří někdy nemají mnoho financí ani přátel a mohou se cítit tak trochu odstrčení od kulturního života. V rámci projektu vznikla skupina lidí se zkušeností i bez ní a společně jsme navštěvovali různé kulturní akce. Za necelý rok prošlo projektem více než 150 lidí, mnozí z nich opakovaně a navázala se i dlouhodobá přátelství.

V roce 2017 jsem si udělala kurz peer konzultanta a začala jsem rozjíždět uživatelské hnutí v Jižních Čechách. Také jsem se aktivně zapojovala do dění okolo reformy péče o duševní zdraví. Vznikla uživatelská skupina NaHlas, která zapojovala lidi se zkušeností do reformního dění. Aktivně jsem se podílela v zavádění reformy na krajské úrovni. Během studia i po něm jsem hodně věnovala dobrovolnictví v oblasti duševního zdraví, spolupracovala jsem s Fokusy a dalšími neziskovými organizacemi.

Mezi léty 2019 a 2022 jsem pracovala pro Národní ústav duševního zdraví v iniciativě NaRovinu jako regionální specialista a peer lektor v reformním projektu Destigmatizace. Formou zážitkových programů jsme vzdělávali různé cílové skupiny (rodinní příslušníci, sociální pracovníci, zdravotníci) i samotné lidi se zkušeností s duševním onemocněním. Moje úloha byla veřejně sdílet svůj příběh na různých besedách a přibližovat život s nemocí, jak se cítím, co prožívám, čeho se obávám. Ale také jaká mám práva a jak mohu vykročit na cestu zotavení.

A co ty díry mezi tím? To jsem právě opakovaně bojovala s nemocí a často nebyla schopná vstát z postele. Dřív jsem se za tyto své stavy styděla a moc jsem o nich nechtěla mluvit před lidmi, ale jeden kamarád mi řekl, že je právě důležité říkat, že jsem rok a půl ležela v posteli. Ano, je to součástí mé nemoci, že zkrátka někdy nedokážu normálně fungovat a třeba musím být hospitalizovaná. Ale tak to prostě je, díky této své zkušenosti dobře vím, že člověk v depresi není líný ani neschopný, ale že prostě nemůže. A nakonec jsem z té postele vstala a to hned několikrát. A vím, jak na to.

Takže pokud se zrovna trápíte tím, že se Vám něco nedaří – mě se taky nedařilo a moc dobře to znám a rozumím tomu. Nyní jsem v remisi, tedy období bez příznaků, naposledy jsem byla hospitalizovaná v roce 2016 a to hned dvakrát. Rok a půl dlouhá deprese skončila začátkem roku 2018. Neříkám, že je každý den růžový, ale žiji celkem spokojený život a dokázala jsem znovu vstát a vrátit se do života a můžu s tím pomoci i Vám.

Těším se na Vaši zprávu!

Pokud Vás projekt Duše a víra zaujal, můžete mi napsat zprávu. Budu se těšit.

Jmenuji se Anna Skalová a jsem autorkou projektu Duše a víra. V rámci tohoto projektu nabízím peer podporu pro věřící lidi se zkušeností s duševním onemocněním.

Velmi ráda pracuji s příběhy – každý máme svůj jedinečný životní příběh. Ať už je třeba smutný, traumatický nebo jinak zamotaný. Můj životní příběh je také plný slepých uliček, objížděk a bloudění. Přesto se mi podařilo najít určitou cestu, neříkám, že nejlepší, ale je moje a jsem na ní spokojená. Formou peer konzultace nabízím svůj příběh a hledám souvislosti s tím Vaším. Protože příběhy se můžou navzájem inspirovat a prolínat a moje zkušenost může pomoci Vám třeba neopakovat stejnou chybu nebo odhalit slepou uličku už na jejím začátku.

Mimo svého příběhu nabízím i práci s Vaší vírou – jsem křesťanka a můj příběh víry si můžete přečíst zde. Někdy je fajn vnímat svůj život i v souvislostech víry, víra nám může dodat naději, kterou ve slepých uličkách našeho života velmi potřebujeme.

Dovolte mi nahlédnout do Vašeho příběhu, pochopit ho a nabídnout Vám mou perspektivu, srovnání a účast. Společně se můžeme vydat na cestu zotavení, pokud mne necháte být Vaším průvodcem.

Setkat se můžeme buď osobně nebo online. Napište mi zprávu.

Těším se na Vaši zprávu!

Zaujaly Vás mé služby a měli byste zájem o duchovní peer konzultaci? Napište mi zprávu.